DKN Tasarım'dan Fiyat İsteyin

SEO Uyumlu Web Sitesi Nedir

Web sitenizin SEO uyumlu olup olmadığına dikkat edin.

Arrow Object White

SEO Uyumlu Web Sitesi Nedir?


Konya SEO Uyumlu Web Sitesi

Öncelikle SEO Nedir

SEO, arama motorlarının internet sitenizin yapısını anlayabileceği şekilde kodlanmış olmasıdır. Google gibi arama motorları her geçen gün kriterlerini güncellemekte ve kendini yenilemektedir. Arama motoru kendini yeniliyorken siz de web sitenizi bu kriterlere uygun olarak yenilemezseniz daha önceleri ilk sayfada çıkıyor olsanız bile zaman içerisinde geri sayfalara düşmeye başlarsınız.

Güncel SEO Kriterleri Nelerdir?
Tasarım ve yazılım uyumluluğu

Öncelikli olarak web sitenizin hem tasarım hem de yazılım kısmının uyumlu olması gerekmektedir. Görünen ve görünmeyen yüzü ile internet siteniz bir bütünlük sağlamalıdır. Kolay bir navigasyon bulunmayan internet sitelerinde kullanıcıların geçirdiği süre çok kısa olacağından arama sonuçlarında arka sayfalara atılır.

Anahtar kelimelerin doğru kullanımı

Sitenizde bir anahtar kelime çok geçiyor diye o anahtar kelimenin arama sonuçlarında ilk sırada çıkacağınızı düşünmeyin. Eğer internet siteniz genel anlamda bu anahtar kelime ile alakalı değilse Google gibi arama motorları bunu irdeler ve sizi geri sayfalarda çıkarmaya devam eder. Bunun dışında anahtar kelimelerin analizi önemlidir. Örneğin alüminyum profil üretimi yapan bir firma ile alüminyum cephe kaplama montajı yapan bir ikinci firma sitesini kıyasladığımızda bire bir aynı şablon ile hazırlanmış olan her iki sitede arama motoruna "alüminyum cephe kaplama fiyatları" yazdığımızda montaj yapan firma daha önce çıkacaktır. Çünkü arama motorları bu firmanın son kullanıcıya fiyat verebileceğini bilir. Anahtar kelime seçimi bu yüzden önemlidir.

Mobil Uyumluluk

Artık internet kullanıcılarının %70 i aramaları mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirmektedir. İnternet siteniz mobil uyumlu değilse aramalarda ilk başlarda görünse dahi kullanıcıların gerçekleştirdiği hemen çıkma oranı yüzünden arama sonuçlarından düşecektir. Üstelik mobil uyumlu olmayan siteler mobil cihazlarda çok daha geç açılacağı için arama sonuçlarında çoktan görünmemeye başlamış olabilirler.

Sitenin Hızı

Bir önceki maddede de belirtildiği üzere arama motorları sitenizin hızına çok önem verir. Siteniz tasarlanırken kalabalığa yol açan ve önem arz etmeyen elementlerin (css, js, fotoğraf gibi) kullanılmaması gerekir. Görsellerin kalitesinin düşürülmeden sıkıştırılması gerekir. Çok fazla dış bağlantı çağırılmaması gerekir. Geç açılan internet siteleri arama sonuçlarında arka sayfalarda çıkmaktadır.

Kodlama ve Etiketleme

Siteniz kodlanırken günümüz koşullarında önemli olan bazı hususlar vardır. Bunlar daha önceden belirlenen anahtar kelimelerin meta tagları arasında kullanılması, h1, h2, h3, h4, h5, h6 etiketlerinin doğru kullanılması, görsellerin "alt" adı verilen etiketleri ile görsellerinizin de indexlenmesi, metin-kod oranının doğru ayarlanması ve daha bir çok kriterden oluşmaktadır.

Yapılandırılmış veri araçları ile ürün ya da hizmetinizi etiketleme, arama motorlarının sitenizin içeriğini anlamasında yardımcı olacaktır. Bunun için geliştirilmiş bir dil vardır ve yapılandırılmış veriler ile arama sonuçlarında ilk sayfada çıkmıyor olsanız bile doğrudan ilişkilendirilmiş olarak ilk sırada çıkabilirsiniz. Bu da internet sitenizin trafiğini arttırır ve çok daha fazla geri dönüş sağlar.

Site Haritaları

Her şey tamam, peki şimdi ne yapacağız? Tabiki arama motorlarına sitemiz hazır, işte sitemizde bulunan tüm adresler burada diyeceğiz. Arama motorlarının işini kolaylaştıracağız. Bu sayede arama motorlarının botları sitemize girdiğinde rastgele gezinmek yerine bizim gösterdiğimiz yönergeleri izleyerek doğru bir indexleme gerçekleştirecek.

Eski Sitemin SEO analizini ücretsiz yapar mısınız?

Elbette! bilgi@dkntasarim.com adresine internet sitenizi gönderin, ücretsiz SEO analizi yapalım.

Eğer uygun fiyat ve kaliteli hizmet garantisi ile internet sitesi yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Yazar: | Yayıncı: DKN Tasarım | Tarih: | Son Güncelleme: 2020-10-05