DKN Tasarım'dan Fiyat İsteyin

SEO Anahtar Kelimeler Nasıl Araştırılır

İşletmenizi, ürünlerinizi ve görünürlüğünüzü internette ön plana taşıyın.

Arrow Object White

SEO Anahtar Kelimeler Nasıl Araştırılır


SEO Anahtar Kelime Araştırması

SEO Anahtar Kelime Araştırması ile Google'da ilk sayfalarda çıkın.

SEO anahtar kelime araştırması, insanların Google gibi arama motorlarına yazdığı ve içeriğinizin bir arama motoru sonuç sayfasında daha yüksek görünmesi için bunları stratejik olarak içeriğinize dahil ettiğiniz popüler arama terimlerini araştırdığınız süreçtir. Anahtar kelime araştırması, arama motoru optimizasyonunda temel bir uygulamadır.

Anahtar kelime araştırma süreci, içeriğinizin sıralanmasını istediğiniz bir dizi hedeflenen anahtar kelimeye odaklanan bir konu seçmeyi içerir.

Anahtar Kelimelerin Tarihçesi.

Tasarımcılar neredeyse 2005 yılından bu yana anahtar kelime araştırması yapmaktadır. Ancak bir uygulama olarak anahtar kelime araştırması o zamandan beri çok gelişti. Artık arama motorları, içeriği sıralarken arama amacına uygun olarak iyi yazılmış içeriğe öncelik veriyor. Anahtar kelime yoğunluğu artık arama motoru optimizasyonu için en önemli faktör değildir. Anahtar kelime araştırma taktikleri güncelleniyor ve sürekli değişen arama motoru algoritmalarına uyum sağlamaya devam ediyor.

Genellikle anahtar kelime araştırması kampanyaların ilk aşamalarında gerçekleşir ve zaman zaman gelecekteki projeler, kampanyalar veya içerik için bir temel oluşturur. Yazmakta olduğunuz yeni bir içerik hakkında fikir edinmenize, ürün özelliklerinizi nasıl adlandıracağınıza karar vermenize veya yayınladıktan sonra web sitenizi optimize etmenize yardımcı olması için anahtar kelime araştırmasını kullanabilirsiniz.

Arama Yapanlar, Anahtar Kelime Seçiminize Karar Verir!

Her kullanıcının kendine özgü bir arama metodu olması, onların amaç ve hedeflerinin ne olduğunu anlayabilmek kullanımınız için birçok farklı anahtar kelime aralığı sağlayabilir. Bu nedenle bir içerik haritası oluşturmak önemlidir. İçerik haritanız, alıcı kişiliklerinizi ve alıcınızın arama aşamalarını bir harita üzerinde gösterir ve size hangi kişiler veya alıcıların bu aşamalar için ek içerik yazmanız gerekebileceğini gösterir.

Örneğin araba parçası alacak bir kişi ile oyuncak araba alacak bir kişi birbirine benzer fakat farklı anahtar kelimeler kullanır. Hangi portföye hitap ettiğinizi iyi anlayıp ona göre anahtar kelime tercih etmek başlıca önceliğiniz olmalıdır.

SEO Anahtar Kelime Seçme Süreci.

KİG Yöntemi (İngilizce PIE: Protect, Improve, Expand) yani daha uzun hali ile Koru, İyileştir, Genişlet yöntemi halihazırda internet sitesi olanlar için önemli bir yöntemdir. İnternet sitenizdeki trafik sağlayan hazırdaki sayfalarınızın Google Analytics yoluyla trafik sağladığı anahtar kelimeleri belirleyip bunları korumak; bu anahtar kelimeleri google gibi arama motorlarında aratarak sayfaların altında gösterilen önerilen diğer aramaları analiz etmek; ve son olarak bu tavsiye edilen anahtar kelimeleri de sitenize entegre etmek en temel yoldur.

Bu işlem yapılırken dikkat edilmesi gerene en önemli husus ise anahtar kelimeleri çorba haline getirmemektir. Güzel bir içerik hazırlayarak bu kelimeleri metinde doğal bir yolla geçirmek ve vurgu yapmak gerekmektedir. Anahtar kelimeleri arka arkaya sıralamak ya da anlamsız cümleler oluşmasına sebebiyet vermek arama motorlarının sevmediği davranışlardır.

Trafiği yüksek olan sayfalarımıza bu anahtar kelimeleri de içerik içinde ekledikten sonra site içerisinde bunlarla alakalı sayfalara bağlantı vermemiz gerekir. Her şey doğal akışındaymış gibi bir hava ile yeni içeriğimize trafiği yüksek siteden bir bağlantı verdik. Bu yeni içeriğimize hem trafik sağlayacak hem de arama motorlarının bu içeriği tavsiye etmesine olacanak sağlayacaktır.

Özet geçecek olursak web sitemizde arama sonuçlarında iyi bir yere sahip ürün sayfamızda sayfada bulunan içeriğin son paragrafına yeni bir ürünümüzü tanıtıp bağlantı vermemiz, yeni ürünümüzün arama motorları tarafından daha iyi tanınır olmasını sağlayacaktır.

Yeni Açılan Bir Sitede Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Olmalı?

Öncelikle sıfırdan kurulan bir web sitesinde sabırlı olmamız gerekir. Hemen arama sonuçlarında ilk sayfalarda görünmemiz mucize olur. Hatta sitemizin hemen indexlenmesi bile bir mucizedir. Bunu çok hızlı yapacağını iddia eden firmalara boşuna itimat etmeyiniz.

Anahtar kelime seçerken önceliğimiz anahtar kelimenin zorluk derecesi olmalıdır. Bunlar öncesinde araştırılmalıdır. Aşağıda bir örnek vererek devam edelim.

Promosyon Ürünleri Anahtar Kelime Zorluğu

"Promosyon Ürünleri" anahtar kelimesinde rekabet etmek gerçekten zordur. Bu anahtar kelimeye yoğunlaşırsak iyi bir SEO yanında konu ile ilgili yaklaşık 103 farklı web sitesinden backlink alarak ilk 10 içerisine girmemiz ile işimiz ancak kolaylaşabilir. Bunun yerine "Toptan Promosyon Ürünleri" anatar kelimesini tercih edersek rekabet yok denecek kadar azdır ve google aramalarında arama yoğunluğu yüksek olan bir anahtar kelimedir.

Bütün bunlar gerçekten yorucu geliyor olabilir. Elbette sizin işiniz var, bunlara vakit ayıramayabilrsiniz.

İşte tam da bu yüzden biz varız. DKN Tasarım bütün bunları sizin için zaten yapıyor. Tek yapmanız gereken bilgi@dkntasarim.com adresine bie e-posta göndermek kadar basit.


Yazar: | Yayıncı: DKN Tasarım | Tarih: | Son Güncelleme: 2020-10-05